Parametre matraca sa podpisujú pod váš zdravý spánok a stupeň pohodlia
Pod pohodlie našich postelí sa vo veľkej miere podpisuje to, v akom stave je ich matrac. V nemálo prípadoch je na vine jeho opotrebovanosť, respektíve fakt, že nám slúži už niekoľko rokov a je preležaný. Áno, kvalitné matrace síce majú tendenciu vydržať cca 7 rokov, ale v prípade lacných alternatív je toto obdobie podstatne kratšie. A rovnako platí, že nie každý typ matraca môže vyhovovať každému.
Je napríklad rozdiel aj v tom, či ide o deti, dospievajúcich, dospelých alebo seniorov. Telo v každom veku prechádza iným stavom, preto je dôležitý typ matraca prispôsobiť aj tomuto faktoru. Predovšetkým ak nás trápia zdravotné problémy, alebo ak ide o ľudí v pokročilom veku s pribúdajúcimi vráskami a bolesťami kĺbov či chrbtice.
Typ peny
Či už ide o matrace zo studenej peny alebo pamäťovej, v oboch prípadoch ide o funkčnú voľbu, ktorá by mala priniesť potrebný komfort. Ak vravíme primárne o starších ľuďoch alebo skrátka tých, na ktorých by mali byť v tomto smere kladené vyššie nároky, ideálna je práve pamäťová pena. Táto sa totiž dokáže detailne prispôsobiť tlaku a proporciám tela pri ležaní, čím vzniká vyžadovaný komfort pre kĺby a svalstvo. Aj v takomto prípade ale platí, že najistejšie je odskúšanie konkrétneho produktu v kamennej predajni, respektíve jeho otestovanie na vlastnej koži. Nezabúdajte, že tento prvok sa aj napriek opisovaným parametrom musí prispôsobiť konkrétne vám!
Správna tvrdosť?
Z hľadiska tvrdosti poznáme bežné stupne označované od H1 po H5. Jednotka značí najmäkšiu avoľbu a naopak pätka najtvrdšiu. Pre staršie osoby je v danom smere vhodnejšie uprednostniť mäkší stupeň, pretože na mäkších matracoch si kvalitnejšie odpočinú svaly. Naopak tvrdšie sú zasa pohodlnejšie spravidla pre mladšie ročníky.
Čím vyšší, tým lepší
Vždy je odporučené mať v prípade výšky matraca určitú rezervu. Je to komfortnejšie a táto možnosť takisto umožňuje lepšie vstávanie z postele.