Aj jablone môžu byť okrasné

Okrasné jablone spadajú do rodu Malus. Ten zahŕňa asi tridsať rôznych odrôd. Ich domovinou je Európa, Ázia a Severná Amerika, takže nemajú problém ani s našim podnebím. Na rozdiel od našich jabloní, sú tie okrasné väčšie kry, niekedy stredne veľké stromy. Konáre sú pokryté malými pichliačmi. Na zimu padávajú rovnako ako ostatné druhy. Hlavne na jeseň sa ich lístie zafarbuje do neskutočných farieb. Ďalšou okrasnou časťou sú samotné plody. Dozrievajú taktiež koncom leta.

jabloně

V závislosti od konkrétneho druhu môžu byť iba niekoľko milimetrov veľké. Niektorú nepresahujú veľkosť hráškových bobúľ, iné majú okolo päťdesiat milimetrov. Poznáme oranžové, purpurové, šarlátové, či zelené odrody. Niektoré z nich môžeme napríklad konzervovať.
Existujú desiatky rôznych tvarov korún.Dalo by sa pokojne povedať, že neexistujú iné stromy, či kry, ktoré by boli takto rozmanité, čo sa tvaru koruny týka.
 
Zloženie pôdy v podstate nie je dôležité. Hlavné je, aby mali jablone dostatok živín. Zemina môže byť humózna a vlhkejšia, ale taktiež menej úrodná a suchá. Vyhovuje im ako slnko, tak polotieň. Neprekáža im ani znečistené ovzdušie, takže sú dobrý riešením do mestských záhrad, či parkov.
 
Vysadiť si ich môžete na jeseň, alebo skoro na jar,podobne ako všetky okrasní a úžitkové dreviny. Pokiaľ natrafíte na malý stromček, pestovaný vo výsadbovom kontajneri, nie je problém ho zasadiť aj počas leta.
Ako sme už spomenuli nejedná sa o príliš mohutné stromy. Zistite si však, do akej šírky dorastá koruna konkrétnej odrody. Podľa toho jej na záhrade nájdite aj miesto. Vhodné je, ak okolo nich ostane toľko priestoru, aby koruna v dospelosti nemusela bojovať o priestor s inými rastlinami.

jabloňové květy
 
Pred vysadením môžete koreňový bal namočiť na niekoľko hodín do vlažnej vody.Jama by mala byť dostatočne široká aj hlboká, aby korene nemuseli bojovať so zbitou zeminou naokolo. Vo všeobecnosti platí, že jama, má byť dvakrát väčšia ako sú samotné korene stromčeka.