Jedno, dve, tri…
Už pri rozhodovaní, či mať prvé dieťa alebo nie, nejedna z nás myslela aj na financie. Veľa nestojí len bábätko (keď si spočítame sumu, ktorú zaplatíme za kočík, postieľku a základnú výbavu, číslo je naozaj vysoké). Ako deti rastú, je potrebné platiť za školu, krúžky, výlety, tábory… a aj rozpočet na rodinnú dovolenku sa zvyšuje. A to ešte nehovoríme o tom, že v súčasnosti je teenager bez mobilu skutočnou raritou. Ak by sme si robili zoznam pre a proti, v mnohých rodinách by práve v tomto bode zaznelo „nie“.
Dvom bude veselšie
Je to tak. Mamičky, ktoré majú dve a viac detí vám to potvrdia. Aj keď sú hádky na každodennom poriadku, deti sa spolu vedia zahrať. Ak sa naučíte spravodlivým spôsobom ich konflikty doriešiť, nakoniec aj tie prispejú k vyváženému rozvoju ich osobnosti. Výskumy potvrdzujú, že deti z viacdetných rodín sú samostatnejšie a menej osamelé. No aj jedno dieťa má svoje výhody. Hlavnou je asi to, že mu môžete venovať viac času.
Zvládnem to?
Ak sa rozhodnete, že ďalšie bábätko chcete, je dobré naplánovať si medzi tehotenstvami odstup. Všeobecne sa odporúča približne dva roky. Keď ste dojčili, tak o niečo viac. Aby si telo oddýchlo a nabralo potrebnú energiu. Je to výhodnejšie aj z hľadiska toho, čo sa bude diať po pôrode. Dva a pol až trojročné dieťa sa už vie samo najesť (hoci ho po jedle bude občas treba oprať) a vy zatiaľ môžete nakŕmiť bábätko.
Čo keď bude moje dieťa na nový prírastok žiarliť?
Mínusom môže byť práve prebiehajúce obdobie vzdoru. Zbytočným výlevom na adresu „nového záujmu mojej maminy“ môžete predísť zapojením súrodenca do starostlivosti o bábätko. Ak ho naučíte podať plienku, dovolíte mu pofŕkať ho jemne vodou pri kúpaní, alebo rozotrieť krém po pokožke, bude preň ľahšie bábätko si obľúbiť.
Do úvahy môžete vziať aj iné faktory. No ak dieťa chcete, na každý problém, ktorý by mohol nastať, nakoniec nájdete aj s partnerom riešenie.