Keď máme doma mamičkinho maznáčika
Veľa mamičiek to dobre pozná. Sú deti, o ktorých ani neviete, že ich máte, sú samostatné, vedia sa zahrať a nepotrebujú ustavičnú pozornosť rodičov. Naopak, je aj veľa detí, ktoré si pozornosť mamy alebo otca vyžadujú neustále. Nejedna mama vie, že sama nie je ani len v sprche či na toalete. Každé dieťa je iné a aj si vyžaduje určitú dávku pozornosti. Ako všetko na svete, aj toto má svoje výhody i nevýhody.
Dieťatko, ktoré je samostatné a nepotrebuje pri hre ustavičné obskakovanie rodičov je veľkou výhodou hlavne pre rodičov samotných. Hlavne mama sa určite poteší tomu, že si popri malom drobcovi dokáže navariť a obriadiť domácnosť a nemusí pritom neustále odopierať pozornosť, ktorú si dieťa vyžaduje. Je ale potrebné si uvedomiť, že dieťa si našu pozornosť zaslúži a aj ju veľmi potrebuje, aj keď sa zdá, že si ju práve nevyžaduje. Čo všetko dávame dieťaťu, ak sa mu venujeme?
Maznáčik, ktorý rýchlejšie napreduje
Niekomu sa môže zdať, že keď rodič venuje všetok svoj čas dieťaťu, vychováva z neho rozmaznaného a nesamostatného človeka. Ak ale všetko berieme s mierou, dávame svojmu dieťaťu viac, ako si myslíme.
· Dieťatko, ktorému rodičia venujú svoju pozornosť pravidelne a nemusí si ju vynucovať sa vyvíja rýchlejšie ako jeho rovesníci, ktorí si pozornosť svojich rodičov vynucovať museli . Ak sa dieťaťu venujeme, vie, že ho milujeme, pociťuje istotu v živote a rastie z neho sebavedomejší človek ako z detí, ktorým sa nedostávalo toľko pozornosti, koľko potrebovali.
· Ďalším aspektom je to, že keď sa hrá dieťa samo, nerozvíja svoj mozog a zručnosti toľko, ako je to v prípade hry v skupine či vo dvojici. Už samotná komunikácia je prostriedkom, aby dieťa napredovalo a rozvíjalo svoje zmyslové a komunikačné schopnosti.
· Možno si to neuvedomujeme, ale aj zdravie nášho dieťaťa máme v rukách viac, ako sa možno zdá. Keď malé dieťa potrebuje pozornosť mamy, upozorňuje na to plačom. Ten v organizme vyvoláva tvorbu stresového hormónu, ktorý má za následok oslabenie detskej imunity. Teória nechať dieťa vyplakať je teda nie veľmi správna, pokiaľ nám na našom drobcovi skutočne záleží.
· Posledným, ale určite nie menej dôležitým aspektom, ktorý nám prináša pozornosť venovaná dieťaťu je jeho poslušnosť. Ak sa dieťaťu venujeme, vytvárame si tak silné puto, ktoré je založené na vzájomnej dôvere. Keď nám dieťa dôveruje, je pravdepodobné, že bude dochádzať ku konfliktom a vypätým situáciám oveľa menej, ako by to bolo v opačnom prípade.
Existuje množstvo dôvodov, prečo dieťa „nerozmaznávať“ zvýšenou pozornosťou, ale pokiaľ máme zdravý úsudok a dáme deťom pozornosť, ktorú potrebujú, určite sa nám to v budúcnosti vráti.